Jump to content
Yritystilien käyttäjät huomio! Ilmoituksien hinnat puolitettu. ×

Orbea Occam H20, FOX36 Factory 150mm, DT Swiss kiekot, 1600e, M, Espoo


Recommended Posts

Kirjoitettu

Merkki: Orbea Occam H20,

Malli: FOX36 Factory 150mm,

Lyhyt kuvaus: DT Swiss kiekot, 1600e

 

Rungon koko: M

 

Kuvaus: Myyntiin liian vähälle käytölle jäänyt 2021 vuoden Orbea Occam H20.

Pyörään on vaihdettu runsaasti uutta osaa, merkittävimpinä päivityksinä:

FOX36 Factory -keula (150mm jousto) GRIP2-vaimentimella ja Kashima-päällysteisillä liukuputkilla
DT Swiss XM481 -kiekot DT Swissin 350 Straight pull -navoilla
Shimanon nelimäntäiset Deore M6120 jarrut 203/180mm levyillä

Renkaina tällä hetkellä edessä Maxxis High Roller II 2.5 ja takana Maxxis Rekon 2.4, molemmat tubelessina.

Ensimmäinen omistaja on ostanut pyörän 2020–2021 vaihteessa, ja minä ostin tämän käytännössä uudenveroisena 2021 kesällä. Tämä on ainut pyöräni ja ajo on ollut sen mukaista – tällä on hoitunut maantielenkit, neulaspolut, EKP:n juurakkorännit, bike parkit etelästä pohjoiseen, Saariselän maisemareitit ja jopa Espanjan aurinkorannikon paahtavat ja kivikkoiset vuoren rinteet. Kilometrejä ei ole tullut lopulta kovin paljoa, sillä ajamisen into lopahti isosti 2023 jälkeen. 2024 kävin Bike parkissa kerran, maastolenkkejä tuli 2-3 ja loput ajot oli hiekka- ja maanteitä (olispa gravel).

Pyörää on huollettu itse säännöllisesti (ml. keulan alajalkahuolto) ja keulan käytin toissa talvena pajalla täyshuollossa. Kuluvia osia (ketjut, palat, ohjainlaakeri, linkuston puslat, keulaöljyt, jarrunesteet jne.) vaihdettu aina tarpeen mukaan. Juuri äsken ilmattu jarrut ja teipattu kiekot uudestaan. Tulevalle kaudelle tekisin todennäköisesti keulan alajalkahuollon ja iskarille ilmakannuhuollon.

Fillarin yleisilme on erittäin siisti, mutta pieniä käytön jälkiä näkyy. Parhaiten kunnon voi todeta paikan päällä.

Pyörä nähtävissä ja koeajettavissa Leppävaarassa arki-iltaisin tai viikonloppuisin. Myydään ilman polkimia.

Vaihtoa voi ehdotaa moderniin täysjoustoiseen e-MTB:hen, kuten Spessun Turbo Levo Comp, Canyonin Spectral:ON, Mondrakerin Crafty jne., tai edulliseen (max 1000€) graveliin.

Alkuperäinen osaluettelo ja geometria: https://www.vitalmtb.com/product/guide/Bikes,3/Orbea/Occam-H20,31924

 

Hinta: 1600€

 

Paikkakunta: Espoo

Maakunta: Uusimaa

 

Yhteystiedot: YV:llä saa puhelinnumeron, vastaan YV:hin nopeasti

 

IMG_4101.jpegIMG_6494.jpegIMG_6476.jpegIMG_6479.jpegIMG_6478.jpegIMG_6481.jpegIMG_6493.jpegIMG_6497.jpegIMG_4054.jpegA754A85C-1AAD-4F49-A168-50132E325112.jpg

 

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!

Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?

Kirjaudu sisään
×
×
  • Luo uusi...