Jump to content
Yritystilien käyttäjät huomio! Ilmoituksien hinnat puolitettu. ×

BMC AL 257 ONE Kaupunki- ja työmatkapyörä, M, Helsinki


Recommended Posts

Kirjoitettu (muokattu)

Merkki: BMC

Malli: AL 257 ONE

Lyhyt kuvaus: Kaupunki- ja työmatkapyörä

 

Rungon koko: M

 

Kuvaus: Hyväkuntoinen, vuosi sitten ostettu BMC:n hihnavetoinen ja napavaihteinen (8 vaihdetta) kaupunkipyörä. Pyörästä löytyy täyspitkät lokasuojat, seisontajalka ja tarakka. Polkimina tällä hetkellä Shimanon lukkopolkimet, mutta ostajaehdokkaan niin halutessa tämän saa myös tavallisilla polkimilla.

Kunto on lähes uudenveroinen. Pyörällä on ajettu enimmäkseen kaupunkiajoa sekä joitain pidempiä lenkkejä. Kilometrejä on sen verran tullut, että käytin pyörän keväällä vuosihuollossa, jossa vaihdettiin takanapaan öljyt. Toisen kerran käytin sitä huollossa kesällä. Ilmeisesti jarrulevy hankasi satulaa, josta lähti ärsyttävä ääni. Samalla hihnan kireys tarkistettiin ja säädettiin.

Alkuperäisestä poiketen satulana on Specialized:n Phenom, tanko on vaihdettu hieman leveämpään ja satulatolppa 2 cm setbackilla varustettuun. Koko jäi itselleni (183 cm) hitusen lyhyeksi, minkä johdosta satulatolppa meni vaihtoon. Leveämpään ohjaamoon on tullut totuttua retkimaastopyörällä.

Myyn, koska kolme pyörää on nykyään liikaa ja eniten on tullut ajettua pidempiä lenkkejä maasturilla, joka on parempi rentoihin ja pidempiin lenkkeihin kuorman kera.

Lisää tietoa löytyy valmistajan sivuilta:
https://bmc-switzerland.com/collections/257-al-urban-bike/products/257-al-one-bikes-bmc-23-10403-011

Saa käydä koeajolla Helsingin Herttoniemessä.

Lisää kuvia löydät täältä: https://photos.app.goo.gl/gusRoRJCK8WDr7q27

 

 

Hinta: 1000 € (valmiiksi tingitty)

 

Paikkakunta: Helsinki

Maakunta: Uusimaa

 

Yhteystiedot: YV, sähköpostitse [email protected] tai puhelimitse 045 346 9481

 

 

BMC.jpg

 

 

 

External Image

External Image

External Image

External Image

External Image

External Image

External Image

External Image

 

Muokattu: , käyttäjä: MikkoMM
Kirjoitettu (muokattu)

Hei,

 

Valmistajan sivulla näkyy että pyörällä pitäis olla ohjaustankoon integroitu etuvalo ja satulatolppaan integroitu takavalo. Ymmärtääkseni sun pyörällä valoja ei enää ole sillä oot vaihtanut ohjaustangon sekä tolpan. Löytyykö sulta alkuperäiset osat valojen kanssa? 

Muokattu: , käyttäjä: derhard
Kirjoitettu
42 minuuttia sitten, derhard kirjoitti:

Hei,

 

Valmistajan sivulla näkyy että pyörällä pitäis olla ohjaustankoon integroitu etuvalo ja satulatolppaan integroitu takavalo. Ymmärtääkseni sun pyörällä valoja ei enää ole sillä oot vaihtanut ohjaustangon sekä tolpan. Löytyykö sulta alkuperäiset osat valojen kanssa? 

 

Pitää paikkansa, integroitu valo löytyy satulatolpasta sekä ohjaustangosta. Alkuperäinen tolppa ja tanko löytyvät valojen kanssa ja annan ne mielelläni mukaan.

  • 4 months later...
Kirjoitettu (muokattu)

Tämä on ollut kelpo pyörä ainakin tällaisella talvella. 42mm nastarenkaat mahtuvat pyörimään ongelmitta lokasuojien kanssa.

 

Silti tavoitteena on saada supistettua pyörien määrää.

Muokattu: , käyttäjä: MikkoMM
  • 1 month later...
Kirjoitettu (muokattu)

Kovasti olisin kiinnostunut korvaamaan tämän ja toisen fillarini yhdellä, kaiken kattavalla retkipyörällä, mutta sitä ennen pitää tehdä tilaa. Kevään tullen nastatkin on vaihtuneet kesärenkaisiin, joten tällä pääsisi samantien ajoon.

Muokattu: , käyttäjä: MikkoMM

Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!

Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?

Kirjaudu sisään
×
×
  • Luo uusi...