Jump to content
Yritystilien käyttäjät huomio! Ilmoituksien hinnat puolitettu. ×

MYYTY: Salsa Vaya vm. 2012, 54 cm


Recommended Posts

Kirjoitettu

Kaupan on vuosi sitten rakennettu järkipyörä ympärivuotiseen käyttöön. Pyörällä on ajettu alle 500 kilometriä ja osat ovat muutamaa poikkeusta lukuunottamatta vuosi sitten ostettuja, ja kaikki muutkin hyväkuntoisia. Runko ja haarukka on ostettu Foxcompista, osat lähinnä Saksasta ja pyörä (kiekot mukaanlukien) on itse huolella kasattu. Voimansiirto, renkaat ja muut kuluvat osat ovat käytännössä uudenveroisia.

 

Pyörä on runkokokoa 54 cm, joka Salsan geometriataulukon sopii 165-173 cm ajajalle. Pyörä on kuvissa säädetty 170-senttiselle ajajalle, jalan sisämitta 78 cm; tanko on satulan korkeudella ja melkoisen lähellä, ja ajoasento on ehdottomasti enemmän leppoisa kuin urheilullinen. Tanko on Salsa Cowbell lyhyellä reachillä ja dropilla.

 

Pyörässä on mekaaniset levyjarrut ja vaihteisto mallia 1x9. Eturatas on kokoa 39 ja takana on lyhythäkkinen XT-takavaihtaja ja 11-34-maastokasetti, eli välityksiä on kohtuullisen suurella skaalalla. Ketjulinja on sellainen, että kaikki takarattaat toimivat täysin ongelmitta. Vaihdevipuna on Dura-Ace-tangonpäävaihtaja.

 

Varusteita on SKS:n pitkät lokasuojat, Tubus Vega -tarakka (maksimikuorma 25 kg), Busch & Müller -takavalo ja soittokello. Kiekot ovat melkoisen järeät (DT Swiss TK 540 Disc -kehät, ohennetut DT Swiss -pinnat), ja kestänevät mainiosti isommankin kuorman alla. En ole punninnut pyörää, mutta mikään hirveä ankkuri se ei missään nimessä ole - kuvittelisin jotain 11 ja 12 kilon väliltä nykyisessä kokoonpanossa.

 

Hintapyyntö on 800 € ja koeajo onnistuu Helsingin Käpylässä, mutta pyörässä on tällä hetkellä kesärenkaat alla. Yhteydenotot mieluiten yksityisviesteillä, mutta myös matkapuhelimesta (050-5345703) saa kiinni.

 

Kuva 1

Kuva 2

 

Lista osista:

 

Runko ja haarukka: Salsa Vaya 54 cm

Navat, vaihtaja, rattaat, keskiölaakeri ja polkimet: Shimano XT

Kammet: FSA Vero, eturatas 39, bashguard ulkopuolella ja stopperi sisäpuolella

Ketju: Campagnolo C9, SRAM-pikaliitin

Ohjainlaakeri: Acros

Jarrut: Avid BB-7 Road

Jarrukahvat: Cane Creek SCR-5C

Satulatolppa: Thomson Elite

Satula ja stemmi: Ritchey Pro

Tanko: Salsa Cowbell

Vanteet: DT Swiss TK 540 Disc

Tarakka: Tubus Vega

Renkaat: Schwalbe Marathon Supreme 37-622

 

post-3174-0-05453200-1362665994_thumb.jp

Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään

Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun

Luo käyttäjätili

Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!

Luo uusi käyttäjätili

Kirjaudu sisään

Sinulla on jo käyttäjätili?

Kirjaudu sisään
×
×
  • Luo uusi...