Merkki: Nishiki
Malli: Olympic 14
Lyhyt kuvaus: Hieno runko 56 cm
Kuvaus: Myyn hienon rungon, kun ajotuntuma ei ihan sitä, mitä hain. En tiedä, onko alunperin 27”/630-kiekoille tarkoitettu. Ainakin jarrujen ylettymä (yleiset maantiejarrut ei yletä 622 vanteelle) ja renkaiden clearance vähän viittaa siihen suuntaan. Veikkaisin, että 622-vanteella about 30-milliset nakit vielä mahtuu alle.
Runko on yllättävän jäykkä (tai kova 😃), mut ajotuntumassa itteä häiritsee, että tää haluaa mennä suoraan ja puuttuu tietty kiikkeryys, mistä maantiepyörässä tykkään. En sit tiedä, miten isommalla renkaalla tai kiekolla muuttuis.
Hieno, vähän kuin roiskittu maalaus. Ikäisekseen hienossa kunnossa, joissain kulmissa ihan pientä ruostetta.
Pakettiin kuuluu runko, ohjainlaakeri, jarrut, keula ja satulatolppa. Löytyy myös 2x7 alkuperäinen vaihteisto runkovivuilla ja oikeestaan melkeinpä koko pyörän verran osia, mut ei kuvassa näkyviä.
Edit. Muuttanut Itä-Helsinkiin
Hinta: 100 €/rohkea tarjous
Paikkakunta: Helsinki
Maakunta: Uusimaa
Yhteystiedot: Yv